Zobacz cały wątek

Cytat: Szum wokół wiatraków w Dębkach
Natalia Morawiak, Mikołaj Chrzan
2008-11-19

Duńska firma chce wybudować na Bałtyku elektrownię wiatrową. Bierze pod uwagę dwie lokalizacje. Obie na chronionym obszarze, dla którego takie inwestycje są największym zagrożeniem. Urzędnicy wojewody nie są w stanie zliczyć wszystkich protestów.

Wiatropol - zarejestrowana w Gdańsku spółka z duńskim kapitałem - od ośmiu lat przygotowuje projekt "Pomorze Offshore". 33 wiatraki mają stanąć na wysokości plaży w Dębkach, 5 do 7 km od brzegu. Ich wieże mają mieć 105 m, długość łopaty śmigła - 45 m. Cała konstrukcja miałaby 150 m - tyle co dwie trzecie stołecznego Pałacu Kultury i Nauki. Obszar farmy - 6 km kw. Tak dużo, bo odstępy między turbinami wynoszą pół kilometra. Jeśli stawia się je bliżej, zabierają sobie wiatr.

Farma miałaby moc 100 MW - trochę mniej niż to, co wytwarza opalana węglem elektrociepłownia w Gdańsku. Koszt inwestycji - pół miliarda złotych, roczna wartość produkowanej energii - 170 mln zł.

Ale inwestor ulokował farmę na obszarze Natura 2000. To obowiązujący w UE program ochrony środowiska. Wchodzące w jego skład tereny zatwierdza Komisja Europejska. A w Dębkach występują chronione gatunki ptaków, m.in. nury, uhle, lodówki. Do tego z oficjalnej karty opisującej ten teren wynika, że największym zagrożeniem są tu "lokowania farm elektrowni wiatrowych". Hałas śmigieł może płoszyć ptaki, mogą one także ginąć, rozbijając się o wieże.

Natomiast autorzy raportu środowiskowego przygotowanego dla Wiatropolu przekonują, że elektrownię można budować, bo "potencjalny wpływ na populację ptaków morskich wydaje się być pomijalnie mały".

Nie zgadzają się z tym ekolodzy, mieszkańcy Dębek i turyści, którzy masowo wzięli udział w konsultacjach społecznych. Pomorski Urząd Wojewódzki zalały petycje. - Głosy są wciąż liczone - informuje Roman Nowak z biura prasowego wojewody.

Według Stowarzyszenia Przyjaciół Dębek (www.chronmydebki.pl) do wojewody wysłano ponad 800 pism. - Popierają nas także ekolodzy z zagranicy, np. stowarzyszenie Iberica 2000 z Hiszpanii - mówi kompozytorka Elżbieta Sikora, jedna z inicjatorek protestu.

- W zdecydowanej większości petycje nie dotyczą samych farm, a ich odległości od brzegu - mówi Nowak.

- Szerokość chronionego obszaru to 15 km. Gdyby wiatraki stanęły w takiej odległości od plaży, nie byłoby problemu: ani dla ptaków, ani dla krajobrazu. Tymczasem Wiatropol jako alternatywę podaje umiejscowienie wiatraków jeszcze bliżej, kilometr od brzegu. To nieporozumienie - mówi jeden z pracowników Urzędu Wojewódzkiego.

Decyzję w sprawie budowy podejmie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - nowa instytucja podlegająca rządowi. Ma na to pół roku.


Data: 2008-11-21, 12:41
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 188
Wyświetleń 17949

 

Zobacz cały wątek

Moim pomysłem na dochodowy interes jest firma zajmująca się instalacją kolektorów słonecznych i domowych elektrowni wiatrowych. Taki interes na pewno ma przyszłość, ponieważ ludzie coraz częściej rezygnują z coraz droższych dostawców energii, a poza tym zaczynają sie troszczyc o środowiski. Duzym minusem takiego przedsięwzięcia byłyby na pewno koszt. Aby zacząć potrzebny całkiem spory kapiatał
Data: w Śro Sie 20, 2008 4:21 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 37
Wyświetleń 845

Zobacz cały wątek

Witam Wszystkich Państwa!

Jak widzę dyskusja o wiatrakach nabrała ostatnio tempa. Myślę, że spowodowane jest to sukcesami w walce przeciwko wiatrakom w KK. Cieszę się, że temat żywo interesuje miejscową społeczność i mam nadzieję że doprowadzi to do przekonania najbardziej zajadłych zwolenników wiatraków do naszych racji

Bardzo aktywnie udziela się tu kolega Rumun. Masz wiele cennych uwag na temat energii odnawialnej i nie tylko. Ale to co Ty tutaj na forum uprawiasz to też jest to forma demagogii, którą zarzucasz profesorowi Janiakowi, prawda?

Wracając do głównego tematu to chcę wszystkim przypomnieć, że spieramy się o to, czy wiatraki mają stanąć na terenie Ziemi Kłodzkiej, a nie czy są one w ogóle potrzebne, ekonomiczne, brzydkie czy ładne.

Rumun przytacza wiele argumentów za tym, aby wytwarzać energię z wiatru w imię szczęścia przyszłych pokoleń. Zgoda, tylko róbmy to mądrze, czyli stawiajmy farmy wiatrowe tam gdzie są najlepsze warunki. W Polsce jest to centralna i północna część kraju. Wiatraki tam ustawione będą o wiele bardziej pożyteczne dla przyszłych pokoleń niż te w Kotlinie, które będą najbardziej pożyteczne dla swoich inwestorów.

Zgadzam się z Rumunem, że bardzo mało się robi w celu rozwoju turystyki u nas. Ja i grono zapaleńców chcemy to zmienić. Chętnie skorzystamy z Waszej pomocy w tej dziedzinie.

Jestem przekonany, że postawienie wiatraków w naszych gminach skutecznie zahamuje działania proekologiczne, proturystyczne, proprzyrodnicze. Zrealizowanie planów budowy elektrowni wiatrowych gwoździem do trumny dla Międzygórza, Bystrzycy czy Międzylesia nie wspominając innych miejscowości.

Odnosząc się do ludzi, którzy od lat mieszkają i żyją na tej ziemi to są to często ludzie biedni, spracowani, którym Kotlina nie dała niczego więcej poza ciężkimi warunkami życia. Dla nich problem wiatraków nie istnieje. Oni najchętniej wyjechaliby stąd gdyby mogli. Ale nie mogą. Opowiadanie im o korzyściach płynących z wiatraków jest zwykłym wykorzystywaniem ich sytuacji. Jest oszustwem. Na szczęście coraz więcej osób, między innymi dzięki takim spotkaniom jak to z profesorem Janiakiem, zaczyna się zastanawiać nad tym. I do tego dążymy. aby obudzić w mieszkańcach wrażliwość i poczucie przynależności do tej ziemi. Aby dostrzegli to, czego nie widzieli nieraz przez całe swoje życie. I aby pomogli nam ochronić to dla przyszłych pokoleń.
Data: 2008-12-29, 15:13
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 293
Wyświetleń 11935

Zobacz cały wątek

Paradoksalnie, ale to ekolodzy wzbraniają się budowie elektrowni wiatrowych. Ponieważ mogą zabijać przelatujące ptaki i szpecą pejzaż. Moim zdaniem powinni się zastanowić i wybrać mniejsze zło. Elektrowni wiatrowych nie chcą też kompanie energetyczne, ponieważ muszą tą energię kupić, a to im się nie opłaca.
Data: 2008-11-16, 20:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 184

Zobacz cały wątek

Cytat: Żarki: Lasecki walczy z wiatrakami

Właściciel zamku w Bobolicach Jarosław Lasecki skierował do przewodniczącej Rady Miasta Żarki pismo, które wprawiło radnych i burmistrza w zakłopotanie.

Apeluje w nim, by radni nie godzili się na ewentualną budowę elektrowni wiatrowych.

Były senator załączył materiały mające świadczyć o środowiskowej porażce tego typu przedsięwzięć. Apeluje do radnych o dokładną analizę zalet i wad umiejscawiania wiatraków na terenie gminy.

"W ostatnich czasach pojawiło się w Polsce sporo informacji o elektrowniach wiatrowych. Niektóre źródła zachwalają ich skuteczność i konieczność stosowania, gdyż jest to energia odnawialna i przyjazna środowisku" - czytamy w piśmie przesłanym przez Laseckiego. "Nie do końca wszystkie te informacje są przejrzyste i zawierają sporo błędnych wniosków".

Lasecki informuje radnych, że ostatnio pojawiło się w regionie częstochowskim wiele inicjatyw różnych firm, promujących budowę elektrowni wiatrowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej odcinku zlokalizowanym w powiecie myszkowskim nie ma, co prawda, jeszcze tego typu budowli, lecz podobno rozważana jest budowa całych farm wiatraków. A jak dowodzi Lasecki, po okresie zachłyśnięcia się ideą budowy elektrowni wiatrowych, w wielu krajach Unii podchodzi się do tematu z dystansem. Twierdzi, że negatywny wpływ gigantycznych obiektów na środowisko naturalne jest oczywisty, a zeszpecenie krajobrazu skutkuje spadkiem wpływów i zahamowaniem rozwoju turystyki. A energii elektrycznej z wiatraków niewiele.
Krzysztof Suliga - POLSKA Dziennik Zachodni***

I bardzo dobrze, potrzebne nam są naprawdę alternatywne źródła energii, jednak krajobraz zniszczyć bardzo łatwo. Już teraz popatrzcie ile jest miejsc gdzie przebiegają linie wysokiego napięcia, sterczą maszty przekaźnikowe, czy cudaczne rezydencje widoczne z kilku i więcej kilometrów.

Choć z drugiej strony jakie w regionie mamy potencjalnie inne źródła energii?
- na wodę nie ma co liczyć, zresztą budowanie czegokolwiek w pobliżu źródeł przyniesie jeszcze więcej szkód,
- plantacje wierzby energetycznej, w niektórych miejscach całkiem realne,
- kolektory solarne, przy odpowiedniej ekspozycji, ale to też raczej indywidualne,
- geotermia, teoretycznie tak, praktycznie zbyt duże koszty...
Data: 2008-10-17, 10:09
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 20
Wyświetleń 1597

Zobacz cały wątek

a mnie zastanawia fakt dlaczego nie wspiera się inicjatyw budowy elektrowni wiatrowych tylko je wręcz utrudnia-problemy prawne ,podatkowe itd.itp.............dobre inicjatywy jak zawsze w tym kraju wdeptuje się w błoto
Data: 2008-11-16, 09:28
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 184

Zobacz cały wątek

Cytat: W Koniecwałdzie (pow. sztumski) stoją już cztery elektrownie wiatrowe. Wiatraki są widoczne z Malborka i wzbudzają zachwyt swoim ogromem, ale to nie jedyne wrażenia towarzyszące tej inwestycji...

Okazuje się bowiem, że transporty olbrzymich komponentów elektrowni odbywają się nocą m.in. przez most na Nogacie w Malborku. Rozmiary masztów są tak duże, że podczas skręcania w stronę Sztumu obijają i niszczą znaki drogowe oraz bariery na moście. To nie wszystko. Transporty odbywają się nielegalnie.

- Potwierdzam, że firma, która przewozi części elektrowni wiatrowych do Koniecwałdu, nie ma naszego pozwolenia - mówi Paweł Siedlecki z Wydziału Dróg Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku. - Miała je wcześniej, jednak z powodu zniszczenia ronda w Chojnicach zostało im ono wycofane.

Tymczasem transporty są kontynuowane.

- Zwróciliśmy się do malborskiej Straży Miejskiej o nagranie z kamer, dokumentujące ten proceder - mówi Siedlecki. - Firma zostanie ukarana, ale jakiego typu będzie kara, to okaże się po zbadaniu całej sprawy.

Elektrownie wiatrowe są własnością hiszpańskiej firmy Iberdrola.

- My mamy podpisaną umowę, według której wiatraki mają być dostarczone na miejsce przez producenta. Nie odpowiadamy za szkody powstałe w wyniku transportu - mówi Radosław Hauss, przedstawiciel firmy Iberdrola.

Z kolei producent do przewiezienia wielkich elementów wynajął Transport Supporting Services z Poznania. W firmie nie potrafiono nam udzielić wyjaśnień na temat braku pozwolenia na przewóz wiatraków po drodze krajowej nr 22, której częścią jest most na Nogacie. Osoba za to odpowiedzialna była na urlopie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że TSS Poznań poszukuje innej trasy, by dowieźć elektrownie transportowane ze Świecka.

Wcześniej na przebieg inwestycji uskarżali się rolnicy z Koniecwałdu i Gronajn. Aby umożliwiać skręcanie samochodów w stronę terenów wyznaczonych na farmę wiatrową, wykonano nasyp. Utrudniał on rolnikom wjazd na ich pola.

W powiecie sztumskim ma stanąć dwanaście elektrowni wiatrowych.

Jacek Skrobisz - Dziennik Bałtycki

[/quote]
Data: Pon 11 Cze, 2007 08:03
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 166
Wyświetleń 21487

Zobacz cały wątek

Biorąc pod uwagę mapę wietrzności kraju to teren Jury ma co najwyżej przeciętną wietrzność.
Tak więc uważam, że budowa na Jurze elektrowni wiatrowych mija się z celem. Te same wiatraki można postawić nad morzem, na Mazowszu czy nawet na Podkarpaciu i inwestor zarobi znacznie więcej.
Zresztą zarobek z tego tytułu jest w miarę możliwy pod warunkiem zakupu wiatraka używanego, bo na nowym zwrot wychodzi na poziomie 15 lat.
Data: 2008-10-18, 07:48
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 20
Wyświetleń 1597

Zobacz cały wątek

– odpowiedzialna za zatrucia u niemowląt oraz trudno rozkładalnych opakowań

producent polepszaczy czyli różnych E…po których pieczywo gnije po dwóch trzech dniach,

dostawca energetyczny i propagator elektrowni wiatrowych, dostawca cześci do elektrowni atomowych,
itp. – czyli zostań sponsorem zapewnisz sobie cisze i spokój

„Poza tym WWF to Pozarządowa Organizacja - nie szukaj jej w składzie MOŚ” – nie szukam na stornach MOS – poza tym było tu o fundacji Dzika Polska – z mojej czystej żywej ciekawości chciałbym wiedzieć kto jest jej prezesem, skarbnikiem itp. – jak znajdziesz stawiam piwo.

„aczkolwiek niekoniecznie przez dewizowych myśliwych” jak również nie przez dewizowych ornitologów – każdy użytkuje puszczę na swój sposób.

‘oraz by spowolnić wysychanie tego lasu” – i za to winni są leśnicy? naiwny jesteś – należy zasypać zalew na siemianówce, który działa jak gigantyczny parownik z jednej strony a z drugiej „odsysa wodę z całej okolicy – dokładają się do tego melioracje przeprowadzone w latach 60 po białoruskiej stornie – układ warstw geologicznych powoduje że woda kapilarnie – zgodnie z grawitacją przesuwa się w dół – po warstwie a po stronie białoruskiej do warstw nośnych wykonane są melioracje.

„I co, uważasz, że ja minister coś podpisze (patrz sprawa Rospudy), to już jest cacy” nie ten minister podpisywał – to tak na marginesie.
„A może już pora zacząć myśleć samodzielnie” no właśnie a nie posługiwać się papką przygotowaną przez WWF – poczytaj sobie, pojedz na stronę biarouską, wejdz na google i zobacz mapy Białowieży i zasięg wycinek po stornie polskiej i biaruskiej – nie daj się ogłupić.

„zaprzestania prowadzenia gospodarki leśnej ( aczkolwiek by go znacznie ograniczyło)” – to porównaj sobie pozyskanie w PN i nadleśnictwie – zobaczysz co ci wyjdzie – tylko się nie zdziw.
Data: 2007-01-30, 07:55
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 67
Wyświetleń 1033

Zobacz cały wątek

Cytat: Również mam swoje zdanie. Jestem PRZECIWNY!!

Zobacz na to:
Artykuł ciekawy nie powiem zwłaszcza ta informacja :
< Chodzi o hałas i tak zwany efekt światłocienia wywołany obracającymi się łopatami wiatraka. W konsekwencji na zebraniu negatywnie oceniono pomysł budowy elektrowni wiatrowych (4 głosy za, 10 – przeciw, 7 – wstrzymało się).> Frekfencja sakramencka
Data: 2008-08-20, 13:07
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 293
Wyświetleń 11935

Zobacz cały wątek

Cytat: To będzie dobry geszeft

Ponad 100 elektrowni wiatrowych postawi na terenie gminy Słupsk, Ustka, Potęgowo oraz Postomino niemiecka spółka CB Windenergy Słupsk. Dodatkowo na terenie Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otworzy fabrykę siłowni, które ze znaczkiem Made in Poland powędrują w świat. Zatrudnienie przy niej znajdzie 150 osób, a firma wyda na inwestycję ponad 15 mln zł. Wczoraj pod budowę nowoczesnej fabryki wmurowano symboliczny kamień węgielny.

Łącznie w okolicach Słupska stanie około 300 siłowni wiatrowych. Do ich budowy, jak zapewnia Clemens Barlage, prezes CB Windenergy będą używane wyłącznie polskie materiały. Specjalnie w tym celu niemiecka firma podpisała 5-letni kontrakt na dostawę stali i blachy z polskimi hutami.

- Nie chcemy stali z Ukrainy, Chin czy Niemiec - zapewnia. - Chcemy kooperować wyłącznie z polskim przemysłem metalowym. Gdy rozpoczniemy produkcję będziemy mieć typowo polski produkt.

Na początek firma zajmie się budową wyłącznie wysokich na ponad 100 metrów podstaw pod wiatraki. Z czasem do SSSE przeniesie także produkcję generatorów oraz wirników. Każda z elektrowni będzie mieć 2,3 MW mocy. Dzięki całkowitemu przeniesieniu produkcji wiatraków do Słupska powstanie tutaj największe centrum technologiczne energii wiatrowej.

- To bardzo poważne zadanie przed nami - mówi Manfred Carstens, członek zespołu ekspertów CB Windenergy. - W kolejnych latach naszego funkcjonowania postawimy na terenie "Słowińskiego Parku Elektrowni Wiatrowych" ponad 100 wiatraków. Dzięki temu wraz pozostałym naszym inwestycjom w Postominie i Potęgowie będziemy największą farmą wiatrową w Europie.

Wszystkie 300 elektrowni będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd miasto liczące 1,2 mln mieszkańców. Farma słowińska będzie w stanie "oświecić" 4 miasta wielkości Słupska. Inwestycja i zaangażowanie w politykę energii odnawialnej, w tym wypadku wiatrowej wymaga ogromnych nakładów finansowych. Aby podołqać zadaniu CB Windenergy weszła w kooperację w największymi potentatami - niemieckim Siemensem i japońskim Green Power. Ta ostatnia zobowiązał się do zainwestowania w budowę 300 milionów euro. Nowopowstała firma wkrótce zatrudni głównie ślusarzy, spawaczy, malarzy i pomocników. Potrzebne będą także osoby do obsługi biura - księgowe, sekretarki oraz telefonistki, znające język niemiecki.

Dziennik Bałtycki, 2007-04-25

Data: 2007-04-26, 09:14
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 62
Wyświetleń 19660

Zobacz cały wątek

Cytat: Domyslam sie, ze szkodliwosc elektrowni wiatrowych w stosunku do ptakow legowych jest mniejsza niz do przelotnychTo zależy jak na to spojrzeć. Postawienie elektrowni wiatrowych na danym terenie może skutkować stratami miejsc lęgowych i żerowiskowych całkiem sporej grupy ptaków
Data: 2006-10-09, 22:56
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 183
Wyświetleń 7970

Zobacz cały wątek

a może ktoś ma jakieś własne zdjęcia własnych elektrowni? poszukuje jakichkolwiek ulotek na temat elektrowni wiatrowych może ktoś ma zbędne. Od pewnego czasu ten temat mnie ciągnie i chciał bym sie dowiedzieć jak można zbudować wiatrak i czy jest taka możliwość żebym postawił w przyszłości wiatrak, jestem młodym człowiekiem i chciał bym zainwestować w przyszłości w wiatraki, i czy opłaca się stawianie wiatraków w woj. Wielkopolskim ?
Data: Wt, 27 lis 2007, 17:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 138
Wyświetleń 90532

Zobacz cały wątek

Trakcja Polska idzie na giełdę

Zapowiada się jedna z większych i niespodziewanych wolt na rynku. Trakcja Polska, jedna z największych firm z branży kolejowej, specjalizująca się w remontach infrastruktury, po przejęciu PRK7 i wejściu w deweloperkę nadal zamierza różnicować działalność.

Firma przymierza się do budowy dróg, infrastruktury ochrony środowiska, chce wejść na rynek energii odnawialnej i na dodatek zastanawia się nad usługami komunalnymi: wywozem i utylizacją śmieci - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Dużo tego. Trakcja nie bierze jednak pomysłów z czapki, lecz podąża traktem przetartym przez głównego akcjonariusza - firmę COMSA. Hiszpanie też kiedyś zaczynali od remontów kolejowych, potem zajęli się deweloperką, a teraz zarabiają na elektrowniach wiatrowych. Ten model biznesowy chcą powtórzyć w Polsce, przechodzącej podobny proces modernizacji jak ich rodzinny kraj. Tylko że wszystko planują zrobić szybciej niż u siebie, żeby nie stracić pojawiających się okazji.

- Chcemy rozwijać i część kolejową, i budowlaną, ale też inwestować w branże, które mają szanse w przyszłości - wyjaśnia Maciej Radziwiłł, prezes Trakcji Polskiej, znany menedżer wielu spółek, m.in. były prezes Elektrimu.

Spółka ma już silną pozycję na rynku inwestycji kolejowych, a planuje dodatkowe wzmocnienia poprzez inwestycje w sprzęt. Dużą wagę przykłada do budownictwa, w szczególności drogowego. Trakcja szuka na rynku atrakcyjnych firm z tej branży do przejęcia, chociaż, jak przyznaje prezes, trudno o dobre okazje za rozsądną cenę.

Lista zakupów jest dłuższa. Spółka myśli o inwestycjach komunalnych: od budowy oczyszczalni ścieków poprzez utylizację śmieci.

I wreszcie energia odnawialna. Rynek na razie raczkuje, ale Trakcja Polska jest pewna, że w przyszłości elektrownie wiatrowe będą odgrywały istotną rolę w bilansie energetycznym kraju. W Hiszpanii wiatraki mają moc 12 tys. megawatów. U nas ledwie 200. Osiągnięć Hiszpanów raczej nie uda nam się powtórzyć, chociażby ze względu na słabsze prądy powietrza w Polsce, ale jak się oblicza, moglibyśmy osiągnąć poziom co najmniej 5 tys. MW. Trakcja chce, żeby jak największa część energii pochodziła z jej elektrowni wiatrowych, dla których już szuka lokalizacji - napisał "PB".

PB.pl / WNP.pl
Data: poniedziałek, 5 listopada 2007, 10:23
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 265
Wyświetleń 15132

Zobacz cały wątek

Cytat: Faktycznie jeśli chodzi o napęd to jest to najbardziej niedopracowana część sprawy i w dużej mierze poezja, jak to nazwałeś. Dlatego jestem też bardzo otwarty w tym temacie na zmiany.
Kilka założeń musi jednak pozostać.
Max 4 kW i Vmax 45km/h, ze względu na regulacje prawne. No i koszt rozwiązań nie może być za wysoki.

Cytat:
Jestem w stanie łatwo wytłumaczyć dlaczego zdecydowałem się na silnik stałoprądowy.
Szukam od jakiegoś czasu silnika na ebayu aby przetestować kilka spraw i przy silnikach na prąd zmienny pojawia się tyle problemów, że ja jako nieelektryk, nieinżynier, zastanawiam się czy przeskoczę zakup odpowiedniego falownika a co dopiero połączyć układ z odzyskiwaniem energii. Zastanawiam się też jakie są straty energii w takim falowniku i reszcie układów sterujących.
Zobaczyłem jednak na ebayu fajny silniczek 1,7kW na prąd stały, który osiągał swoje maximum przy 120V. (niestety nie udało mi się go jeszcze kupić, ale pojawiają się regularnie bo są popularnie wykorzystywane do małych elektrowni wiatrowych)
Przy takim silniku koszt mojego prostego prototypu spadłby radykalnie i ja sam bym mógł to wszystko podłączyć. Czy to nie piękne? Naprawdę nie warto poświęcić troszeczkę na parametrach?

Cytat:
Na razie juz mniej wiecej wiadomo jaki jest cel Twojego projektu. Teraz sprobuj podac chocby najbardziej niedoskonale rozwiazanie zasilania i napedu od ktorego ten projekt moglby zaczac ewoluowac wraz z postepami w pracach nad projektem i obnizajacymi sie cenami nowinek technologicznych.


Takie podejście jest fantastyczne. Niestety na razie nie jestem w stanie dać odpowiedzi. Tak jak powiedziałem to najbardziej niedopracowana część projektu.

Co do "mojego projektu" - to może być nasz projekt. Ja nie jestem osobą która chciałaby spić śmietankę, przywłaszczyć sobie osiągnięcia innych i zajechać gdzieś na plecach innych ludzi.
Ja będę bronił ogólnego konceptu i może jeszcze dwóch podkonceptów (np. aerodynamicznego) ale reszta to jest robota dla mądrzejszych ode mnie.
W końcowym efekcie będzie to dzieło grupy i jako takie będzie przedstawiane.

Jak na razie już bardzo pomagasz chociażby stawiając pytania. Mam nadzieję, że wejdziesz w ten program.

Pozdrawiam

Jesli sie na cos przydam to z checia bede sie staral pomoc, ale nie obiecywalbym sobie na Twoim miejscu z tego zbyt wiele. Na tym forum jestem znany bardziej jako teoretyk-malkontent niz ktos pomocny

pozdrawiam
Data: Wto 27 Lut, 2007
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 54
Wyświetleń 5702

Zobacz cały wątek

Czytam co tu wyprawiacie i naprawde odnosze wrazenie ze wszyscy bujacie w oblokach.
Czy wam juz ta cala propaganda uprawiana w TV i innych mediach przeslonila logiczne spojrzenie?

Przez tyle czasu walczyli o Doline Rospudy, nie moga wybudowac jednej drogi a wy myslicie ze przesiedla tyle wsi, caly czempin i po prostu zrobia sobie kopalnie odkrywkowa? Badzcie powazni

Co do elektrowni wiatrowych to cytuje fragment z jednego z forow internetowych, gdyz sprawa wcale nie jest taka jasna:

Zakłócenia wizualne,
Zagrożenia klimatu akustycznego,
Zagrożenia dla przelatujących ptaków,
Zakłócenia fal radiowych i telewizyjnych.
Zakłócenia wizualne. Elektrownie wiatrowe a szczególnie ich skupisko wywierają znaczący wpływ na krajobraz. Nowoczesne siłownie wiatrowe to olbrzymie konstrukcje, których wysokość może przekraczać 100 metrów. Obracające się śmigła mogą wywoływać intrygujące wrażenie, nie wspominają o efektach świetlnych (efekt stroboskopowy). Nie powinno się ich lokalizować w parkach narodowych i terenach atrakcyjnych krajobrazowo. Powinny być lokalizowane z dala od zamieszkałych budynków, aby nie wpływały niekorzystnie na psychikę pobliskich mieszkańców.

Zagrożenia klimatu akustycznego. Pracująca elektrownia wiatrowa wytwarza hałas. Pochodzi on głównie od obracających się łopat wirnika (opory aerodynamiczne) i w mniejszej części generatora i przekładni. Przy planowaniu budowy należy uwzględnić poziom dźwięku i dotyczące tych poziomów normy. Poniżej przedstawiony jest rozkład natężenia dźwięku dla elektrowni firmy Vestas. Dla porównania inne poziomy natężenia dˇwięków:

falujące liście : 10 dB,
cichy szept : 20 dB,
dom (wewnątrz) : 50 dB,
biuro : 60 dB,
samochód (wewnątrz) : 70 dB,
przemysł (średnio) : 100 dB,
młot pneumatyczny : 120 dB,
Jak widać elektrownia nie wytwarza dźwięku o dużym natężeniu. Problemem jest bardziej monotonność dźwięku i jego długotrwałe oddziaływanie na psychikę człowieka. Strefą ochronną powinien być objęty obszar ok. 500m od masztu elektrownii, jednak wiele zależy od ukształtowania terenu w pobliżu elektrownii.

Zagrożenia dla przelatujących ptaków. Podczas pracy elektrowni wiatrowej istnieje niebezpieczeństwo, że lecący ptak mając na kursie lotu turbinę, uderzy w nią. W kilku opracowaniach podano różne statystyki, ale ogólnie wszystkie wskazują na minimalny wpływ turbin na ptactwo. American Wind Energy Association w artykule "Fakty na temat energetyki wiatrowej & ptaków" (ang. "Facts about wind energy & birds") podała, "że ptak średnio wejdzie w kolizję z turbiną raz na 8 do 15 lat. Wyższa śmiertelność jest zauważana w przypadku niektórych grup turbin umieszczonych na terenach morskich w pobliżu dużych skupisk ptactwa"

Data: Pn sty 07, 2008 1:33 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 57
Wyświetleń 4800

Zobacz cały wątek

Wczoraj w Starostwie odbyła się kolejna debata społeczna na temat postawienia elektrowni wiatrowych jej inspiracją był konflikt który powstał wokół chęci postawienia przez inwestoraa elektrowni w Krainie w Kratę. Podyskutujmy czy mamy jakieś wyjście jeżeli nie elektrownie wiatrowe to co?? Do 2010 roku udział energi odnawialnej ma w Polsce wynieść 9% skąd mamy tą energię wziąć???

Oto artykuł. Wiem, że temat jest ważny i kontrowersyjny więc podyskutujmy, Jakie macie zdanie??

Słupsk. Ostra dyskusja o elektrowniach
W Swołowie i Możdżanowie, wsiach leżących w Krainie w Kratę (gminy Słupsk i Ustka), ma stanąć w ciągu dwóch lat prawie 200 wiatraków. Mieszkańcy protestują, a władza robi wszystko, by zmienili zdanie. Urząd Marszałkowski zorganizował wczoraj w słupskim starostwie spotkanie, na które zaprosił zwaśnione strony.

Grażyna Kubicz z Wojewodzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Słupsku zaprezentowała projekt obejmujący tereny przeznaczone pod wiatraki w całym województwie.
- Nie jest kompletny - złożył od razu zastrzeżenie Marek Mazur, burmistrz Kępic. - Moja gmina nie leży w Krainie w Kratę i ma dobre warunki do budowy takich elektrowni. Mimo to nie uwzględniono nas w opracowaniu.
Aktualnie kompleks farm wiatrowych jest w fazie projektu.
- Każda gmina opracowuje plany zagospodarowania przestrzennego - mówi Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski. - Ja uważam, że budowa ze względów gospodarczych jest potrzebna.
- Wiatraki dadzą ludziom pieniądze z dzierżawy, a gminie z podatków - przekonuje Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk. - W skali roku będzie to nawet siedem milionów złotych.
Największe emocje wzbudziła dyskusja o wpływie wiatraków na środowisko i miejscową ludność. Mieszkańcy Możdżanowa ostro krytykowali budowę wiatraków w Krainie w Kratę. Poparła ich Teresa Orłowska ze słupskiego starostwa, która pracuje przy promocji projektu Kraina w Kratę.
- W okolicy Możdżanowa i Swołowa planowana jest budowa trzech kompleksów siłowni wiatrowych - mówiła Orłowska. - To prawie dwieście wiatraków, które zniszczą to cenne miejsce.
- I jaką nazwę wybrał inwestor - dodała oburzona Katarzyna Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego. - „Słowiński Park Elektrowni Wiatrowych” kojarzy się z parkiem narodowym. Dlatego firma powinna zmienić nazwę tej inwestycji.
- Rozważymy sugestię - zapowiedziała Krzysztofa Gutowska z firmy Wind Energy, która chce budować elektrownie w Swołowie.

Adam Sito
Data: 2006-09-13, 10:42
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 62
Wyświetleń 19660
Stocznia Północna SA, należąca do Grupy REMONTOWA, zwoduje w sobotę, 14.07.2007, swój kolejny statek. Wodowanie prototypowej jednostki odbędzie się o godz. 10:00. Szerokiej publiczności można zarekomendować - jako najlepsze miejsce do obserwacji widowiskowego, bocznego wodowania - most na wyspę Ostrów. (ul. Na Ostrowiu, blisko zbiegu ulic Wiślnej i Swojskiej - mapka:

Wodowany statek przeznaczony jest do transportu ciężkich ładunków wielkogabarytowych na pokładzie otwartym (statek nie posiada typowych ładowni).
Jednostka o numerze budowy B 602/1 i nazwie AURA, budowana jest na zamówienie Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A. dla fińskiego armatora Meriaura Oy (armator zarejestrowany: OY Gaiamare) mającego swą siedzibę w Turku, w Finlandii.
Jest to największy obecnie statek budowany w Stoczni Północnej.
Projekt statku powstał w biurach projektowych Grupy REMONTOWEJ oraz w fińskich firmach projektowo-konsultingowych we współpracy z Aker Yards i przy wsparciu funduszy na rzecz rozwoju nauki i techniki od fundacji TEKES (Fińskiej Agencji Finansowania Techniki i Innowacji).
Statek o charakterystycznej sylwetce - z niewielką nadbudówką na dziobie i dużym szerokim pokładem - przewozić będzie mógł ładunki o łącznym ciężarze przekraczającym 4 tysiące ton, takie, jak:
- konstrukcje stalowe, w tym głównie części (bloki i sekcje) statków pomiędzy stoczniami (armator posiada umowę na przewóz konstrukcji stalowych dla największego koncernu stoczniowego Aker Yards),
- wieże elektrowni wiatrowych,
- ciężkie maszyny i wyposażenie,
- kontenery.
Statek napędzany jest dwoma pędnikami azymutalnymi produkcji Rolls Royce Aquamaster ze śrubami nastawnymi. W połączeniu ze sterem strumieniowym o mocy 450 kW na dziobie daje to jednostce doskonałe właściwości manewrowe. Źródłem energii na statku dla napędu i celów pomocniczych są dwa zespoły prądotwórcze z silnikami głównymi produkcji Wartsila o łącznej mocy 4440 kW.
Najwyższa klasa lodowa kadłuba i mocny napęd umożliwiają pracę w zimowych warunkach w Zatoce Fińskiej.
Statek wyposażony będzie w system nawigacyjny i radiokomunikacji składający się z precyzyjnie dobranych urządzeń najnowszej generacji.
Jednostka budowana jest pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Bureau Veritas na nieograniczony rejon pływania, klasę lodową i klasę automatyki siłowni.
Przekazanie statku Armatorowi planowane jest na IV kwartał b.r.
Kierownikiem projektu jest Andrzej Ohler.

Charakterystyka podstawowa
Długość 101,30 m
Szerokość 18,80 m
Wysokość boczna 6,55 m
Zanurzenie maksymalne 4,60 m
Prędkość eksploatacyjna 13 węzłów
Nośność 4600 t
Powierzchnia pokładu 1500 m2

Zobacz cały wątek

Witam. Posiadam 1.5ha gruntu koło Suchej Beskidzkiej na zboczu górskim. Jest to teren budowlany, wokół którego nie znajdują się żadne rozpoczęte inwestycje. Chcę wydzierżawić go pod budowę elektrowni wiatrowych. Z moich obserwacji wynika, że usytuowanie terenu byłoby korzystne pod taką inwestycję. Czekam na kontakt. Mój telefon: 696131375.
Data: Cz, 22 sty 2009, 21:33
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 138
Wyświetleń 90532

Zobacz cały wątek

Witam.
Mam do sprzedania nieruchomość komercyjną w centrum miasta Racibórz(20 arów)o powierzchni blisko 4000m2,projekt oraz szczegóły prześle tylko konkretnym osobom,biorę pod uwagę możliwość współpracy na moich warunkach to znaczy gwarantuję 2% ze sprzedaży.Moja cena to 5,5 mln zł.Chętnie porozmawiam na inne projekty,szczególnie bliski jest mi temat elektrowni wiatrowych ale to nie jest konieczność.Proszę o poważne oferty.

z poważaniem
Jarosław Pawlikowski
Data: Śr, 2 kwi 2008, 09:22
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 321

Zobacz cały wątek

Cytat:Przykładem takiego systemu hybrydowego może być przetwarzanie ciepła wydzielanego przez hamulce w trakcie hamowania na energię elektryczną i wykorzystanie jej później np. do zwiększenia mocy silnika na prostej.To może F1 zacznie korzystać z elektrowni wiatrowych i energii źródeł geotermalnych...?
Data: Cz gru 22, 2005 13:02
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 82
Wyświetleń 1477

Zobacz cały wątek

Cytat: Więcej w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego"

Cytat: Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrowni wiatrowych w gminie Skarszewy. Teraz do mieszkańców dołączyli turyści. Chodzi o wiatraki wysokości trzech 10-piętrowych wieżowców, które mają stanąć w sąsiedztwie grodziska i Obszaru Chronionego Krajobrazu.

- To chybione i nie do końca przemyślane przez władze Skarszew zamierzenia - twierdzi Waldemar Makowski, turysta z Gdańska. - Teren wzdłuż trasy z Wolnego Dworu w kierunku grodziska Panina Góra to najpiękniejszy i najatrakcyjniejszy krajobrazowo obszar w całej gminie! Czy władze nie wiedzą, że przebiega tędy najbardziej uczęszczany Szlak Skarszewski, rozpoczynający się w Trójmieście, oraz szlak grodzisk i gotyku Kociewia?

Przypomnijmy, że m.in. na tym terenie chciał inwestować Adam Protasiuk z Gdańska, który w rejonie Wolnego Dworu zamierzał zrekonstruować średniowieczne grodzisko i zrobić z tego niecodzienną atrakcję turystyczną. - Zaczynam zastanawiać się nad sensem kupna ziemi - stwierdza Adam Protasiuk.

Turyści uważają, że decyzja o postawieniu w tym rejonie wiatraków całkowicie zniszczy piękne i pierwotne tereny.

- Te wiatraki są przekleństwem - mówi pisarz i publicysta Edwin Franciszek Kozłowski, wieloletni kierownik Pracowni PTTK w Gdańsku, Honorowy Obywatel Skarszew. - Jeżdżąc po kraju widuję ich coraz więcej, ale nie spodziewałem się, że widmo elektrowni wiatrowej zawiśnie nad najatrakcyjniejszymi zakątkami gminy Skarszewy. Przez wiele lat prowadziłem w Dolinę Wietcisy, do Szczodrowa i na Paniną Górę grupy turystów. Byli zauroczeni tym miejscem.

Turyści o sprawie dowiedzieli się od członków stowarzyszenia STOP Elektrowniom Wiatrowym, które tworzą mieszkańcy gminy. Stowarzyszenie prowadzi szeroko zakrojoną akcję protestacyjną. W mieście rozklejano plakaty, na łamach prasy ukazały się odezwy, huczy w internecie. Złożony został wniosek do starogardzkiej prokuratury. - Burmistrz naruszył prawo, bo uznał, że te inwestycje są celu publicznego - mówi Józef Załęski ze stowarzyszenia.

Burmistrz jest zdania, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a prokuratura bada wniosek stowarzyszenia. Władze gminy uspokajają turystów.
- Lokalizacja trzech wiatraków w okolicach miejscowości Wolny Dwór jest brana pod uwagę - mówi Ryszard Muchowski, naczelnik Wydziału Głównego Inżyniera i Ochrony Środowiska w skarszewskim magistracie. - Nie znaczy to jednak, że one tam powstaną. Kto mówi, że zatwierdzone jest ich konkretne umiejscowienie, rozmija się z prawdą. To są na razie tylko projekty.

Edward Zimmermann
(Wspól. ME)

Data: 2009-02-09, 00:54
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń 460

Zobacz cały wątek

Cytat:

, wróble wstrzymują budowę elektrowni wiatrowych, a jak ma powstać nowa droga, by zniknęły korki, to oczywiście tak, ...W przypadku wiatraków w sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu chodzi o umiejscowienie elektrowni wiatrowej (zob. post powyżej).
Data: 2009-02-09, 09:47
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń 460

Zobacz cały wątek

Witam ponownie...
Twój ostatni post skłonił mnie do bardzo pobieżnego przeszukania sieci i w sumie to pod pierwszym wyszukanym adresem znalazłem ciekawe informacje na temat elektrowni wiatrowych, podejrzewam że odwiedziłeś tą stronę i zapoznałeś się z jej treścią zanim napisałeś na forum ale zawsze istnieje możliwość że tak nie było dlatego podaje link do strony w dziale 'Poradnik' znajdziesz artykuły które być może odpowiedzą na twoje pytania.

Pozdrawiam.
Data: Śr, 30 sty 2008, 21:14
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 26
Wyświetleń 8433

Zobacz cały wątek

Witam,
zacząłem sie interesować trochę tematem energii pozyskiwanej z elektrowni wiatrowych.
Gdzie się Pan dowiedzial na temat średniej ceny sprzedaży 1 kW. Chodzi mi o akutlne ceny. Czy orientuje się Pan jakie są dodaktowe koszty (czego one mogą dotyczyć) jeśli chodzi o otrzymywanie energii elektrycznej z elektrowni wiatrowej, gdzie ewentualnie moge znalezc konkretne informacje
Data: Śr, 4 lut 2009, 10:47
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 138
Wyświetleń 90532

Zobacz cały wątek

Stocznia Północna SA, należąca do Grupy REMONTOWA, zwoduje w sobotę, 14.07.2007, swój kolejny statek. Wodowanie prototypowej jednostki odbędzie się o godz. 10:00. Szerokiej publiczności można zarekomendować - jako najlepsze miejsce do obserwacji widowiskowego, bocznego wodowania - most na wyspę Ostrów. (ul. Na Ostrowiu, blisko zbiegu ulic Wiślnej i Swojskiej - mapka:

Wodowany statek przeznaczony jest do transportu ciężkich ładunków wielkogabarytowych na pokładzie otwartym (statek nie posiada typowych ładowni).
Jednostka o numerze budowy B 602/1 i nazwie AURA, budowana jest na zamówienie Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A. dla fińskiego armatora Meriaura Oy (armator zarejestrowany: OY Gaiamare) mającego swą siedzibę w Turku, w Finlandii.
Jest to największy obecnie statek budowany w Stoczni Północnej.
Projekt statku powstał w biurach projektowych Grupy REMONTOWEJ oraz w fińskich firmach projektowo-konsultingowych we współpracy z Aker Yards i przy wsparciu funduszy na rzecz rozwoju nauki i techniki od fundacji TEKES (Fińskiej Agencji Finansowania Techniki i Innowacji).
Statek o charakterystycznej sylwetce - z niewielką nadbudówką na dziobie i dużym szerokim pokładem - przewozić będzie mógł ładunki o łącznym ciężarze przekraczającym 4 tysiące ton, takie, jak:
- konstrukcje stalowe, w tym głównie części (bloki i sekcje) statków pomiędzy stoczniami (armator posiada umowę na przewóz konstrukcji stalowych dla największego koncernu stoczniowego Aker Yards),
- wieże elektrowni wiatrowych,
- ciężkie maszyny i wyposażenie,
- kontenery.
Statek napędzany jest dwoma pędnikami azymutalnymi produkcji Rolls Royce Aquamaster ze śrubami nastawnymi. W połączeniu ze sterem strumieniowym o mocy 450 kW na dziobie daje to jednostce doskonałe właściwości manewrowe. Źródłem energii na statku dla napędu i celów pomocniczych są dwa zespoły prądotwórcze z silnikami głównymi produkcji Wartsila o łącznej mocy 4440 kW.
Najwyższa klasa lodowa kadłuba i mocny napęd umożliwiają pracę w zimowych warunkach w Zatoce Fińskiej.
Statek wyposażony będzie w system nawigacyjny i radiokomunikacji składający się z precyzyjnie dobranych urządzeń najnowszej generacji.
Jednostka budowana jest pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Bureau Veritas na nieograniczony rejon pływania, klasę lodową i klasę automatyki siłowni.
Przekazanie statku Armatorowi planowane jest na IV kwartał b.r.
Kierownikiem projektu jest Andrzej Ohler.

Charakterystyka podstawowa
Długość 101,30 m
Szerokość 18,80 m
Wysokość boczna 6,55 m
Zanurzenie maksymalne 4,60 m
Prędkość eksploatacyjna 13 węzłów
Nośność 4600 t
Powierzchnia pokładu 1500 m2
Data: Pon Lip 09, 2007 1:24 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 1363

Zobacz cały wątek

Zależy o której Scanii mówimy ...
Jeśli o tej ze zdjęcia o nazwie "1.jpg" - to owszem ... 4 osiowy ciągnik + naczepa w konfiguracji 2+4 używana do przewozu elementów elektrowni wiatrowych ...
Jeśli o tej ze zdjęcia o nazwie "6.jpg" - to z tego ujęcia wygląda że, ma jednak 6 osi ... Siodło jest dość daleko wysunięte - ale przy odpowiedniej naczepie - nie stwarza to problemu ...
Data: 2008-03-16, 12:03
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 1399

Zobacz cały wątek


Rolnicy w północnej i zachodniej Polsce podpisują niekorzystne umowy na dzierżawę ziemi pod elektrownie wiatrowe. Gdyby chcieli wycofać się z kontraktu, ryzykują utratę dorobku całego życia

Ponad dwa tysiące euro rocznie z tytułu dzierżawy ziemi - to argument, który przekonuje rolników do podpisywania umów przedwstępnych na oddanie części swoich gruntów pod budowę elektrowni wiatrowych. Tymczasem taka umowa może ich doprowadzić do bankructw i utraty gospodarstw. Rolnicy w wielu regionach Polski już takie umowy pozawierali, a teraz nie wiedzą, jak wydostać się z pułapki. Prawnicy radzą tym, którzy dostali podobne dokumenty do podpisania, aby tego nie robili. Dzierżawcy mają jeden wzór umowy dla wszystkich kontrahentów i nie chcą ich zmieniać. Niewykluczone, że cała operacja może służyć skupowaniu ziemi przez zagraniczne firmy.
(...)
Ale nie zwrócili uwagi na zapis w umowie, że 2,4 tys. euro dzierżawy przysługuje nie za jeden wiatrak, ale za jeden megawat zainstalowanej mocy. (...)

Jeśli rolnik z jakichś powodów, nawet losowych, chciałby odstąpić od umowy, to grozi mu kara umowna w wysokości 900 tys. zł (...)

Gdy zaś podczas budowy wiatraków powstaną szkody w uprawach, kwota odszkodowania ma być ustalona polubownie. Jeśli rolnik się nie zgodzi na propozycję firmy energetycznej, to straty oszacuje rzeczoznawca, ale taki, którego wskaże... dzierżawca. (...)

Kto skupuje?
(...) Firmy, które szukają ziemi pod elektrownie wiatrowe, nie są znane rolnikom, niewiele też można się dowiedzieć od ich przedstawicieli. Na stronach internetowych trudno też doszukać się informacji, kto jest właścicielem spółki, czy jest to podmiot krajowy, czy zagraniczny. Z nieoficjalnych informacji wynika, że takimi inwestycjami w Polsce są zainteresowane firmy niemieckie, które mogą wykorzystywać polskie podmioty do skupowania gruntów pod elektrownie. To być może dlatego w wielu umowach, jakie otrzymali rolnicy, jest zapis, że "wydzierżawiający wyraża zgodę na przeniesienie przez dzierżawcę praw z niniejszej umowy przedwstępnej oraz umowy przyrzeczonej na inny podmiot". Tylko jaki to będzie "podmiot"? Tego umowa nie precyzuje. Tymczasem tylko "Nowa Energia", jak informuje na swoich stronach internetowych, ma podpisane porozumienia obejmujące kilkanaście tysięcy hektarów gruntów. Inne spółki też nie próżnują.

Problemy dopiero będą
Inżynier Bogusław Kulesza twierdzi, że rolnicy nie wiedzą, na co się zdecydowali, podpisując umowy na dzierżawę ziemi. - I nie chodzi mi o względy finansowe - zastrzega. - Oni po prostu sobie nie zdają sprawy, co to jest elektrownia wiatrowa - mówi Kulesza.(...)

z.
Data: 31 lip 2008 16:59
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 72
Wyświetleń 986

Zobacz cały wątek

Temat stary i wiadomości mało aktualne. Duńskie i niemieckie wybrzeża są usiane wiatrakami, a i na morzu jest ich sporo. Jeśli nie ma się map z aktualizacją, to można natrafić na zupełnie nowe farmy wiatrakowe liczące po kilkadziesiąt elektrowni wiatrowych.
Edward Zając
Data: wtorek, 5 czerwca 2007, 13:27
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 38
Wyświetleń 3027
Słyszeliście coś że pod Słupskiem (SSE?) ma powstać fabryka elektrowni wiatrowych i ma zatrudnić 450 osób.
Coś wczoraj mówili w TVSłupsk ,ale nie załapałem całego topcu bo wszedłem na sam koniec.
Fajnie by było-wreszcie jakaś inwestycja przemysłowa zatrudniająca więcej jak 50 osób.

Zobacz cały wątek

Cytat: Jazda xD Oni to przyworzą Co z tego robią kominy


Oni to wywożą I nie są to kominy tylko elementy wiatraków do elektrowni wiatrowych Na wcześniejszych zdjęciach są podstawy (ponad 5 m. szerokości), i różnej grubości i długości elementy. Są one łączone ze sobą na miejscu gdzie będą stały
Data: 2008-09-09, 18:56
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 373
Wyświetleń 58357

Zobacz cały wątek

mnie juz jakis czas temu roztrzaskał transport elektrowni wiatrowych, bo jakby nie patrzeć zajmowało to 2 pasy autostrady, same łopatki wirnika miały ze 20m długości, to jest już spore... ciekaw jestem jak przecisneli by sie przez niektóre zawichury,jak tam drzewa blisko jezdni... no helikopter też byłby na miejscu wtedy
Data: 2007-10-24, 08:29
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 43
Wyświetleń 2977

Zobacz cały wątek

Polska energia z węgla czy uranu?

Andrzej Kublik 2007-02-12, ostatnia aktualizacja 2007-02-12 20:51

Czy Polska powinna budować nowoczesne elektrownie na węgiel, które nie emitują dwutlenku węgla czy raczej postawić na budowę elektrowni atomowej - to była jedna z najważniejszych kwestii na warszawskiej konferencji z udziałem komisarza UE ds. energii Andrisa Piebalgsa.

Na początku marca na szczycie Unii Europejskiej będą podejmowane decyzje o nowej polityce energetycznej Wspólnoty do 2020 r. Jej założenia przedstawił wczoraj w Warszawie komisarz UE Andris Piebalgs na konferencji "Polityka energetyczna dla Europy". Nowa polityka energetyczna ma sprzyjać stworzeniu jednolitego rynku energetycznego UE i zmniejszeniu zależności od importu surowców energetycznych. Założenia programu są ambitne. Przewidują, że do końca przyszłej dekady UE powinna o 20 proc. zmniejszyć zużycie energii, o tyle samo ograniczyć emisję CO2, a także zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych - np. z elektrowni wiatrowych i słonecznych - z obecnego poziomu 6,5 do 20 proc. To ostatnie założenie niepokoiło polski rząd. - Przyjęcie takiego wskaźnika oznaczałoby konieczność wymiany 35 proc. mocy wytwórczych polskiej energetyki - tłumaczył minister gospodarki Piotr Woźniak. Komisarz Piebalgs uspokajał jednak, że nowy wskaźnik wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych ma dotyczyć całej UE.

Dla Polski wielkim wyzwaniem będzie jednak ograniczenie emisji CO2, obecnie około 96 proc. energii w Polsce pochodzi z elektrowni opalanych węglem. Były premier, a obecnie europosłem PO Jerzy Buzek podkreślał, że ta wyjątkowa sytuacja zapewnia polskiej energetyce bezpieczeństwo, bo spalamy węgiel z własnych złóż. Ale wiele naszych elektrowni jest przestarzałych i bez modernizacji, a przede wszystkim bez ograniczenia emisji szkodliwych spalin, za 10 lat polska energetyka może mieć problemy. Czy zatem postawić na budowę nowoczesnych elektrowni węglowych, które nie emitują CO2? - To byłoby zgodne z założeniami polityki UE, w której stawia się na wykorzystanie własnych zasobów energii - przekonywał Buzek.

Stanowisko Ministerstwa Gospodarki jest niejednoznaczne. - Koszty budowy porównywalnej mocy elektrowni atomowej są zbliżone do kosztów budowy nowoczesnej elektrowni węglowej, która nie emituje CO2 - mówił minister Woźniak. Czy to znaczy, że resort gospodarki opowiada się za elektrownią atomową? Na późniejszym spotkaniu z dziennikarzami Woźniak nie chciał się już jednoznacznie opowiedzieć za węglem lub atomem.

W założeniach nowej polityki energetycznej UE mówi się o konieczności budowy kilku połączeń między państwami członkowskim, np. mostu energetycznego z Polski na Litwę. Nie ma jednak mowy o przedłużeniu do Polski z Ukrainy rurociągu Odessa-Brody. Czy ten projekt przestał być priorytetem UE? - zapytaliśmy. - To jeden z kluczowych dla UE projektów w dziedzinie energetyki - odpowiedział Piebalgs.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 14391.html
Data: poniedziałek, 12 lutego 2007, 23:46
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 758
Wyświetleń 87106

Zobacz cały wątek

Wiatraki niezgody

Firma z Płocka chce postawić w gminie Międzylesie 52 elektrownie wiatrowe
Inwestycja ma być szansą nie tylko dla gminy, ale także jej mieszkańców.
Urząd ma zarobić na podatku, a rolnicy na sprzedaży ziemi. Pojawiły się jednak protesty

Firma LewandPol z Płocka zainteresowała się wiejącymi w Międzylesiu wiatrami kilka lat temu. Najpierw dokładnie je zmierzyła, a kilka miesięcy temu zaczęła skupować ziemię, na której chce postawić mierzące blisko 100 metrów wiatraki.

Miliony do kasy
– Podpisaliśmy już wstępne umowy sprzedaży naszych gruntów – mówi z zadowoleniem Adam Nyklewicz, mieszkaniec Gajnika. W jego wsi ma stanąć sześć wiatraków. Pozostałe rozmieszczone zostaną w Domaszkowie, Lesicy i Kamieńczyku.
– To szansa dla gminy i należących do niej wsi – dodaje Marian Julek, sołtys Gajnika. – Gmina za opłaty i podatki od inwestycji dostanie grube miliony, za które będzie można wybudować nowe drogi, mosty i oświetlenie uliczne.
Rzeczywiście, pieniądze, jakie wpłyną do gminnej kasy w przypadku rozpoczęcia inwestycji, będą olbrzymie.
– Najwięcej dostalibyśmy w pierwszym roku działalności wiatraków. Z tytułu opłat początkowych i podatków wpłynęłoby do naszego budżetu prawie dziesięć milionów złotych – wylicza Tomasz Korczak, burmistrz Międzylesia.
Nie wszystkim mieszkańcom Gajnika podoba się jednak pomysł uruchomienia elektrowni wiatrowych. Przeciwnicy uważają, że zaburzą one krajobraz Kotliny Kłodzkiej. Andrzej Strycharz, mieszkaniec Gajnika, na zebraniu wiejskim zorganizowanym w tej sprawie, przedstawił niekorzystny wpływ takich urządzeń na ludzi. Chodzi o hałas i tak zwany efekt światłocienia wywołany obracającymi się łopatami wiatraka. W konsekwencji na zebraniu negatywnie oceniono pomysł budowy elektrowni wiatrowych (4 głosy za, 10 – przeciw, 7 – wstrzymało się).
– Nie będę robił nic wbrew woli ludzi – zapewnia burmistrz Korczak. – Powiem tylko jedno. Jeśli te wiatraki nie staną u nas, to bez większych problemów inwestycja zostanie zrealizowana w innej dolnośląskiej gminie lub w Czechach, gdzie firma także podpisała umowy wstępne.
Konflikt interesów
– Tu nie chodzi o żadną ekologię tylko o pieniądze – mówi wprost Dariusz Kroczak, mieszkaniec Gajnika. – Ludzie, którzy protestują przeciw postawieniu wiatraków boją się, że ich działki budowlane stracą na wartości przez taką inwestycję.
– A przecież ich lokalizacja planowana jest pół kilometra od wsi, więc o jakim hałasie i efekcie światłocienia my mówimy? To absurd – tłumaczy Adam Nyklewicz. •

Ponad 200 MegaWatów z wiatru
W Polsce zainstalowano już 142 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 216 MW. Największe fermy wiatrowe, bo tak się je określa, znajdują się w:
1. Tymieniuf – Zachodniopomorskie – elektrownia wiatrowa o mocy 50 MW.
2. Kisielicach – Pomorskie – elektrownia wiatrowa o mocy 40,5 MW.
3. Zagórzu – Zachodniopomorskie – elektrownia wiatrowa o mocy 30 MW.
Wiatraki produkujące prąd to jedno z kilku źródeł czystej ekologicznie energii. Polska, zgodnie z unijnymi zaleceniami, ma zwiększyć udział energii odnawialnej (np. wytwarzanej przez wiatraki i elektrownie wodne) z 5- do 10-procentowego poziomu w 2010 roku.

Piela Romuald - POLSKA Gazeta Wrocławska

http://walbrzych.naszemiasto.pl/wydarzenia/815235.html
Data: środa, 6 lutego 2008, 12:09
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 489
Wyświetleń 22312

Zobacz cały wątek

Konopielka normalnie

, wróble wstrzymują budowę elektrowni wiatrowych, a jak ma powstać nowa droga, by zniknęły korki, to oczywiście tak, ...
Data: 2009-02-09, 02:59
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń 460

Zobacz cały wątek

"ZAROBIĆ NA WIATRAKACH" - czyli o budowie elektrowni wiatrowych na Dolnym Śląsku:

[ Plik PDF ]

http://www.e.gazeta.wroc.pl/O43456_2007 ... woje06.pdf
Data: czwartek, 5 kwietnia 2007, 00:57
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1572
Wyświetleń 256433

Zobacz cały wątek

Cytat: Po Pomorzu na mapie Polskich elektrowni wiatrowych pojawi się również województwo lubuskie. Swoje zainteresowanie inwestycją w tym regionie wyraził niemiecko-holenderski potentat w branży energetyki wiatrowej, firma Starke Wind.

Inwestycja obejmie budowę trzech farm wiatrowych z łączną liczbą 50 wiatraków Wszystkie powstaną na terenie powiatu słubickiego, w miejscowościach Golice, Rzepin, Górzyca. Każdy wiatrak będzie generował 2 MW mocy, co powinno wystarczyć na zaspokojenie 1/3 zapotrzebowania na energię elektryczną województwa wynoszącego w okresach szczytowych 250-280 MW. Łączna wartość inwestycji może sięgnąć 200 mln euro.

Inwestycja jest w tej chwili na etapie przygotowywania dokumentów. Inwestor uzyskał już zgodę władz gminy i mieszkańców, oraz podpisał umowy dzierżawy z prywatnymi właścicielami terenów. Trwają jeszcze prace nad zmianą planów zagospodarowania przestrzennego. Z pomiarów wiatru, jakich dokonano w okresie ponad roku, wynika, że warunki w powiecie słubickim sprzyjają tego rodzaju inwestycjom. Problem może stanowić brak turbin. Producenci nie nadążają obecnie z produkcją, na urządzenia trzeba czekać około dwóch lat. Wynika to z boomu jaki obecnie na całym świecie przeżywa energetyka wiatrowa.

Pierwsza farma powstanie w Golicach. Budowa powinna rozpocząć się już w przyszłym roku, a pierwsze wiatraki o wysokości 100 metrów i promieniu śmigła równemu 35 m mają zacząć działać po upływie roku. Wszystkie trzy farmy powinny osiągnąć pełną moc w okresie do 6 lat. Zdaniem Piotra Buchty, prokurenta Starke Wind Polska, zastosowane przez jego firmę w powiecie słubickim turbiny należą do najnowocześniejszych z obecnie dostępnych na rynku.

Oprócz tych trzech inwestycji Starke Wind zamierza wybudować kolejne elektrownie wiatrowe. Pod uwagę brane są lokalizacje między Skwierzyną a Przytoczną i rejon Gorzynia. Także inni inwestorzy wyrażają chęć zainwestowania na terenie podległym gorzowskiemu oddziałowi Enei S.A., firmy odpowiedzialnej za przyłączenie nowych elektrowni wiatrowych z województwa lubuskiego do sieci energetycznej kraju. Mowa tutaj o rejonie Strzelec Krajeńskich i Witnicy. Według Hanny Żytkowskiej, kierownika wydziału rozwoju w gorzowskiej Enei, łączna moc planowanych elektrowni wiatrowych na terenie woj. lubuskiego może sięgnąć 700 MW, czyli więcej niż wynosi zapotrzebowanie całego województwa. Stworzy to możliwości dla sprzedaży energii do innych części kraju.

W Lubuskiem może również powstać zakład produkujący turbiny wiatrowe. Mogło się to już stać trzy lata temu, kiedy fabrykę w Gorzowie chciała wybudować hiszpańska firma Gamesa, jednak ze względu na niesprzyjające regulacje prawne nie nakładające na dystrybutorów obowiązku kupowania energii od elektrowni wiatrowych rozmowy z zarządem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wstrzymano. Obecnie Hiszpanie deklarują chęć ich wznowienia. Dla regionu takie inwestycje to napływ sporych środków finansowych i stworzenie nowych miejsc pracy. Tylko w Słubicach z tytułu podatku od nieruchomości co rok przez 25 lat do kasy gminy będzie trafiać 125 tys. euro.

(au)

data wpisu: 2006-10-05 09:05data ostatniej modyfikacji


Data: 2006-11-10, 13:54
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 183
Wyświetleń 7970

Zobacz cały wątek

"co do elektrowni wiatrowych to z nimi jest taki problem, że leci sobie stadko ptaków, wlatuje w pole elektrowni wiatrowych i mamy na wieczerzę pieczone ptaszki ", poooleciałeś po bandzie
Data: Wt sty 08, 2008 1:27 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 57
Wyświetleń 4800

Zobacz cały wątek

Zastosowanie małych elektrowni wiatrowych może być doskonałym żródłem zaopatrzenia energii dla indywidualnych gospodarstw domowych.
Data: 2008-07-06, 10:00
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 274

Zobacz cały wątek

Temat wydawałoby się stary:Głos Słupski 2002.05.22

Pod napięciem

Bodaj trzy lata temu grupa naukowców, przy wtórze kibiców o orientacji ekologicznej, żądała uznania Ławicy Słupskiej i części wód Zatoki Pomorskiej za tzw. morskie parki narodowe. Na dnie tych wód - dowodzili naukowcy - rozwija się unikalna roślinność, jest to obszar tarła i wzrostu ryb i oto te same miejsca teraz - przy milczącej zgodzie naukowców - mają stać się terenem... zabudowy przemysłowej.

Na 55o kilometrach kwadratowych Ławicy Słupskiej (obszar podobny do Zatoki Gdańskiej) ma stanąć 1200 wiatraków z turbinami elektrycznymi, z wieżami o wysokości 150 metrów. Będą one dobrze widoczne z plaży.

Plany budowy elektrowni wiatrowych są monstrualne, Wiatraki na Ławicy Słupskiej mają dać niemal tyle prądu, co jedna elektrownia węglowa w Bełchatowie. Na Ławicy Odrzańskiej ma powstać 150 wiatraków. Zespoły elektrowni wiatrowych wyrosną także na wodach terytorialnych, blisko brzegu, na wysokości Mielna - 61 wież, na wysokości Karwi - 61, na wysokości Dębka - 51, a także koło Lubiatowa (blisko Łeby). Inwestycje w pobliżu brzegu są zaawansowane. W Urzędach Morskich w Gdyni i Słupsku złożono wnioski o wydanie warunków zabudowy (zgody na lokalizację). Jeśli inwestorzy otrzymają zgodę, budowy mogą ruszyć już w przyszłym roku!

Skąd takie zainteresowanie budowa wiatraków na polskim morzu? A no stąd, że nie trzeba rolnikom płacić za ziemię, ani pertraktować z obrońcami krajobrazy lub miłośnikami ptaków. Na Ławicy Słupskiej użyty ma być kapitał dwóch inżynierów niemieckich. W Niemczech zbudowali oni już ponad 80 wiatraków z turbinami. W Polsce mają swojego przedstawiciela, który załatwia sprawę lokalizacji. Będzie to eksperyment niemiecki na obszarze należącym do Polski, ponieważ dotąd na wodach niemieckich nie stoi ani jeden wiatrak.

Ławica Słupska (na wysokości Ustki) należy do najlepszych łowisk w Polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Tu niemal codziennie operuje flota z Ustki i Łeby, często zaglądają kutry z Władysławowa i Kołobrzegu. Są to wody płytkie, wykorzystywane przez ryby do składania ikry.

O planach zajęcia łowisk przez wieże z turbinami rybacy dowiedzieli się przed miesiącem. Sztab Kryzysowy Rybołówstwa, w imieniu wszystkich czterech organizacji skupiających rybaków, protesty skierował już do Sejmu, premiera, ministrów rolnictwa i ochrony środowiska. Zaalarmowano Greenpeace w Danii, Szwecji i Polsce.

Sprzeciw wyszedł także od rybaków z Krajowej Izby Rybackiej w Ustce, z Gdyni, Ustki, Kołobrzegu i Dziwnowa. Lista obaw rybaków jest obszerna. A nikt nie pyta o zgodę gospodarza zasobów rybnych w Bałtyku - ministra rolnictwa.

Czego boją się rybacy? W trakcie budowy zostanie mechanicznie zniszczona biocenoza denna (zbiorowisko roślin), potem wzdłuż kabli pojawią się: pole magnetyczne i wibracje akustyczne. Podwodne pagórki z betonu i metalowe wieże przeszkodzą rybom w ich wędrówkach pokarmowych i rozrodczych. Do wody dostanie się trucizna - środki antykorozyjne do zabezpieczenia wież są toksyczne. Na dużej części polskich obszarów morskich (podobnie jak na Morzu Północnym koło wież wiertniczych i rurociągów) zostanie ustanowiony zakaz połowu ryb. Wiatraki - co odbije się na turystyce - zeszpecą krajobraz. Mimo oznakowania i techniki - podnoszą rybacy - co pewien czas powtórzą się kolizje statków z wieżami. Setki wież, to poważna przeszkoda nawigacyjna.

Rybacy podkreślają, że na Bałtyku - z wyjątkiem 20 elektrowni wiatrowych na brzegu morza koło Kopenhagi - żaden kraj nie postawił wiatraków na wodzie.


Ale chyba w tym celu przypłynął katamaran IMOR http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02f ... ab324.html
Może ktoś wie więcej na temat tego projektu?
Data: poniedziałek, 4 czerwca 2007, 21:43
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 38
Wyświetleń 3027

Zobacz cały wątek

STEGMANN Polska Sp. z o.o. należy do Grupy 7(S) znajdującej się w czołówce Agencji Doradztwa Personalnego w Europie. Nasza firma świadczy wysokiej jakości wyspecjalizowane usługi z zakresu pośrednictwa pracy, leasingu pracowniczego oraz doradztwa w 7 branżach:
• Przemysł i Technika • Inżynieria • Finanse/Administracja i Księgowość • Gastronomia i Hotelarstwo
• Informatyka i Technologie • Medycyna/Opieka i Farmacja • Logistyka i Spedycja.

SPECJALIŚCI NASZYM ATUTEM!

Dla naszego Klienta, firmy z kapitałem międzynarodowym poszukujemy kandydatów / Kandydatek na stanowisko:

ELEKTRYK / ELEKTROMECHANIK (K/M)
Miejsce pracy: Poznań
Nr ref.: TS/119/POZ_P

Praca tymczasowa / Praca stała

Obowiązki:

* Analiza i naprawa błędów systemu generatora turbin wiatrowych;
* Monitorowanie stanu pracy i stanu technicznego elektrowni wiatrowych;
* Usuwanie awarii;
* Sporządzanie raportów, prowadzenie dzienników i list kontrolnych, dokumentujących błędy oraz przebieg naprawy;
* Współpraca pomiędzy usługodawcami oraz wykonawcami;
* Kontakt z Klientem, udzielanie odpowiedzi na zapytania Klienta.

Wymagania:

* Wykształcenie wyższe lub średnie techniczne (elektrycy, elektromechanicy lub elektronicy);
* Znajomość systemu operacyjnego DOS oraz programowania sterowników PLCs;
* Zdolności techniczne, analityczne, umiejętność wykrywania i korygowania błędów, usterek, problemów;
* Uprawnienia SEP;
* Brak przeciwwskazać do pracy na wysokościach;
* Wysoka motywacja do pracy, umiejętność pracy pod presją czasu;
* Gotowość do odbywania podróży służbowych;
* Znajomość systemu operacyjnego MS-Office;
* Prawo jazdy kat.B;
* Dobra znajomość języka angielskiego;
* Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku.

Oferujemy:

* Bardzo atrakcyjne wynagrodzenie;
* Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę;
* Możliwość zakwaterowania dla osób z poza Poznania.

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie aplikacji z numerem referencyjnym na adres:

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesłanie dokumentów aplikacyjnych, z numerem referencyjnym w temacie, na adres mailowy:

STEGMANN Polska Sp. z o.o.
ul. Kościuszki 74, 61-892 Poznań
tel: 61/ 851 26 80

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi Kandydatami/Kandydatkami.

Zapraszamy także innych SPECJALISTÓW do kontaktu z naszymi SPECJALISTAMI.

Prosimy o dopisanie na swojej ofercie następującej klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji przez firmę Stegmann Polska Sp. z o.o. (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych DZ. Ust. Nr 133 poz. 883)

Agencja Pracy Tymczasowej (nr licencji 1003/3)
Agencja Pośrednictwa Pracy (nr licencji 1003/1a)
Agencja Pośrednictwa Pracy w zakresie pośrednictwa do pracy za granicą (nr licencji 1003/1b)
Data: 2008-11-07, 15:33
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 859

Zobacz cały wątek

ja jestem za ponownym forsowaniem elektrowni wiatrowych w okolicach naszego miasta, ktoś coś w temacie chce dodać???
Data: 2009-01-30, 07:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 80
Wyświetleń 5020

Zobacz cały wątek

Kolego Polska bardzo sie postarałes fotki naprawde BEST
Fajne trucki no i oczywiscie towary, takie elementy do elektrowni wiatrowych czesto widze w Niemczech ;-)
Data: 2006-06-01, 16:41
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 20
Wyświetleń 3718

Zobacz cały wątek

STEGMANN Polska Sp. z o.o. należy do Grupy 7(S) znajdującej się w czołówce Agencji Doradztwa Personalnego w Europie. Nasza firma świadczy wysokiej jakości wyspecjalizowane usługi z zakresu pośrednictwa pracy, leasingu pracowniczego oraz doradztwa w 7 branżach:
Przemysł i Technika; Inżynieria; Finanse/Administracja i Księgowość; Gastronomia i Hotelarstwo; Informatyka i Technologie; Medycyna/Opieka i Farmacja; Logistyka i Spedycja.

SPECJALIŚCI NASZYM ATUTEM!

Dla naszego Klienta, firmy z kapitałem międzynarodowym poszukujemy kandydatów / Kandydatek na stanowisko:

TECHNIK SERWISU / ELEKTRYK (K/M)

Miejsce pracy: Poznań
Nr ref.: TS/119/POZ_FP

Praca tymczasowa / Praca stała

Obowiązki:

* Analiza i naprawa błędów systemu generatora turbin wiatrowych;
* Monitorowanie stanu pracy i stanu technicznego elektrowni wiatrowych;
* Usuwanie awarii;
* Sporządzanie raportów, prowadzenie dzienników i list kontrolnych, dokumentujących błędy oraz przebieg naprawy;
* Współpraca pomiędzy usługodawcami oraz wykonawcami;
* Kontakt z Klientem, udzielanie odpowiedzi na zapytania Klienta.

Wymagania:

* Wykształcenie wyższe lub średnie techniczne (elektrycy, elektromechanicy lub elektronicy);
* Znajomość systemu operacyjnego DOS oraz programowania sterowników PLCs;
* Zdolności techniczne, analityczne, umiejętność wykrywania i korygowania błędów, usterek, problemów;
* Uprawnienia SEP;
* Brak przeciwwskazań do pracy na wysokościach;
* Wysoka motywacja do pracy, umiejętność pracy pod presją czasu;
* Gotowość do odbywania podróży służbowych;
* Znajomość systemu operacyjnego MS-Office;
* Prawo jazdy kat.B;
* Dobra znajomość języka angielskiego;
* Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku.

Oferujemy:

* Bardzo atrakcyjne wynagrodzenie;
* Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę;
* Możliwość zakwaterowania dla osób z poza Poznania.

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie aplikacji z numerem referencyjnym na adres:

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesłanie dokumentów aplikacyjnych, z numerem referencyjnym w temacie, na adres mailowy:

STEGMANN Polska Sp. z o.o.
ul. Kościuszki 74, 61-892 Poznań
tel: 61/ 851 26 80

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi Kandydatami/Kandydatkami.

Zapraszamy także innych SPECJALISTÓW do kontaktu z naszymi SPECJALISTAMI.

Prosimy o dopisanie na swojej ofercie następującej klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji przez firmę Stegmann Polska Sp. z o.o. (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych DZ. Ust. Nr 133 poz. 883)

Agencja Pracy Tymczasowej (nr licencji 1003/3)
Agencja Pośrednictwa Pracy (nr licencji 1003/1a)
Agencja Pośrednictwa Pracy w zakresie pośrednictwa do pracy za granicą (nr licencji 1003/1b)
Data: 2008-11-07, 15:39
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 799

Zobacz cały wątek

Na chwilę obecną definitywnie zrezygnowano z elektrowni wiatrowych w Dolinie Noteci. Za to pojawia się coraz więcej tego rodzaju inwestycji na Pomorzu, Suwalszczyźnie, Warmii czy Karpatach
Data: 2006-10-07, 21:06
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 183
Wyświetleń 7970

Zobacz cały wątek

Pracuję w serwisie elektrowni wiatrowych, chętnie odpowiem na pytania.
Nie trzeba odkrywać "Ameryki".
Data: Cz, 13 lis 2008, 18:06
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 29
Wyświetleń 37867

Zobacz cały wątek

Obecnie ja tez nie moge otworzyc tego obrazka z tabelka.
Byc moze cos zmieniaja na tej stronce, a byc moze te charakterystyki byly niezbyt rzeczywiste.

Z tego co pamietam to ten silnik mial sprawnosc powyzej 70% juz przy mocach rzedu 100-150W a maksymalna powyzej 85% w okolicach 1-15 KW.
Ja ten silnik dostrzeglem w kontekscie mocnego napedu do roweru ktory wydajnie moglby pracowac w szerokim zakresie mocy - tzn wspomagajac rowerzyste niewielka moca 100-200W moglby to robic z duza sprawnoscia majac jednoczesnie zapas mocy do szybkiej jazdy pod gore.

Ale podobny tylko 2-3 razy mocniejszy silnik moglby sie nadac doskonale do napedu sredniej wielkosci samochodu, o ile kierowcy nie bedzie zalezalo na maksymalizowaniu przyspieszen.

Przejzalem ta stronke ponownie i zauwazylem opis do ich e-samochodu ma on 2 silniki BLDC po 3kW i pakiet akumulatorow na 9.6 kWh - Chinczycy widac maja inna strategie rozwoju e-motoryzacji czyli stwiaja na pojazdy oszczedne.
Ciekawe o ile bylyby gorsze osiagi gdyby takie silniczki wykonac domowym sposobem. W koncu mamy juz dostep do urzadzen takich jak wycinarki laserowe itp. wiec chyba daloby sie uzyskac dosyc przyzwoita jakosc wykonania. Co innego jednak sprawdzanie takiego silnika na hamowni a co innego w realnym ruchu. Moze juz nawet ktos w Polsce sie tym zajmuje amatorsko, a jezeli nie to warto by chyba polaczyc sily z budowniczymi elektrowni wiatrowych czy napedow do cnc.

Moim zdaniem taki silnik moglby sie bardzo dobrze nadawac tez do napedu skuterow a nawet e-rowerow wiec istnialaby potencjalnie szeroka rzesza zainteresowanych tego typu silnikami. Jednak zeby taki projekt ruszyc szybko z miejsca nalezaloby najpierw znalezc kilku entuzjastow ktorzy by zechcieli zastosowac go w swoich maszynach.
Oraz zeby wiecej ludzi moglo dostarczyc takie dane jakie zamierza gromadzic Krzysztof1980r po to by moc obiektywnie opisac w jakich zastosowaniach silniki te beda najsilniej gorowaly nad tradycyjnymi szczotkowymi.

Samemu robic wszystko to jak walczyc z wiatrakami. Nawet gdyby samemu wykonac wszystko: silnik, kontroler, rejestrator i zastosowac go do napedu czegokolwiek malego autka, skuterka czy e-roweru to zawsze sie znajda malkontenci co powiedza ze ich silnik kosztowac tylko pare zlotych i oni sa z niego zadowoleni.
A ja podejrzewam -bo nie mam pewnosci - ze tego typu mocny silniczek bylby wart pieniedzy jakie trzeba by bylo na niego wylozyc. Bezszczotkowe konwersje do rowerow sa za slabe do dobrego skutera, a mocne silniki szczotkowe w skuterach nie nadaja sie do e-rowerow.
Uwazam ze ten temat wart jest uwagi, a gdyby polaczyc sily i nie dublowac pracy ktora ktos inny juz wykonal to mozna by stosunkowo niskim kosztem sprawdzic obiecujace wg. mnie rozwiazanie na ktorym wielu entuzjastow moglo by duzo skorzystac.
Szczegolnie interesuje mnie Panska opinia panie Zbyszku - kogos kto juz troche konwersji wykonal.
Czy bylby Pan zainteresowany porownaniem osiagow takiego silnika w ruchu miejskim ze swoimi najbardziej udanymi konwersjami ?
Data: Wto 31 Paź, 2006
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 2054

Zobacz cały wątek

Zachęcam do zamieszczania zdjęć elektrowni wiatrowych w zakładce Album.
Data: 2008-07-06, 10:05
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 208

Zobacz cały wątek

Pitolenie o wplywach finansowych

znalezionew necie do przeczytania
i pod rozwage

Pomorskie gminy, w których powstają farmy wiatrowe, żądają, by inwestorzy szczodrzej dzielili się z nimi zyskami. Jeśli nie, zablokują budowę nowych wiatraków.

Gminy leżące w pasie nadmorskim to polskie zagłębie energetyki wiatrowej. Gigantyczne wiatraki wpisały się w krajobraz okolic m.in. Pucka, Swarzewa, Kobylnicy.

O ile do 2006 r. posiadanie na swoim terenie farmy wiatrowej oznaczało dla gminy duże zyski (opodatkowaniu podlegała cała inwestycja), to po zmianie przepisów sytuacja samorządów znacznie się pogorszyła - odtąd podatek pobierany jest tylko od tzw. części budowlanej, czyli np. fundamentu i masztu (bez turbin i innych urządzeń).

Dochody spadły, dlatego zainteresowane samorządy założyły Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej (zrzesza 15 pomorskich miejscowości), by walczyć o większe wpływy. - W mojej gminie działa jedna farma z 24 wiatrakami. Ale już powstają następne trzy i niedługo w Kobylnicy będzie 88 wiatraków. Gdybyśmy pobierali podatek od całości inwestycji, do kasy wpłynęłoby 15 mln. Teraz dostajemy niecałe 4 mln. Dla naszego budżetu, który wynosi 33 mln, to potężna różnica - mówi wójt Leszek Kuliński, który próbuje nakłonić inwestorów, by zgodzili się ponosić wyższe koszta. Proponuje, by przez pierwszych 10 lat płacili podatek w wysokości 1 proc. od całości budowli, a po 10 latach 2-procentowy.

Co na to inwestorzy? Jan Kowalski z Polskiej Grupy Energetycznej uważa, że to rozwiązanie nie do przyjęcia. - Energia wiatrowa jest najdroższa ze wszystkich. Inwestycja w farmę zwraca się najwcześniej po 15 latach, a jej żywotność określa się tylko na 20 lat. Jeśli dobijemy inwestora wyższym podatkiem, to będzie katastrofa dla naszej energetyki wiatrowej.

Samorządowcy zapowiadają jednak, że jeśli inwestorzy nie będą skłonni do ustępstw, gminy mogą zablokować powstawanie nowych farm. - Wystarczy, że wstrzymamy prace nad uchwalaniem miejscowych planów - mówią.

Jan Kowalski z PGE: - To byłoby samobójstwo ze strony gmin. My możemy budować farmy na morzu. Tam samorządowcy nam nie przeszkodzą - ripostuje. Mimo to widzi szansę na porozumienie: - Zamiast zmieniać przepisy podatkowe, lepiej dogadać się z wójtami i wspierać finansowo konkretne przedsięwzięcia w gminach.

Konflikt nie dotyczy tylko zwaśnionych stron. Zakładnikiem w tym sporze jest rząd, zobowiązany przez unijne dyrektywy do zwiększenia produkcji energii odnawialnej. - Do 2020 r. musimy podnieść udział tzw. zielonej energii w ogólnym bilansie do co najmniej 20 proc. Dlatego szybki rozwój elektrowni wiatrowych jest niezbędny - mówi Andrzej Nehrebecki, szef grupy ekspertów parlamentarnego zespołu ds. energetyki.

Za mało wiatraków

Liczba elektrowni wiatrowych w Polsce należy do najniższych w Europie. Nasze turbiny mogą dziś wytwarzać ledwie 276 MW energii. Pod tym względem zajmujemy 24. miejsce na świecie. Największym producentem elektryczności z wiatru są Niemcy, które mają turbiny o mocy ponad 22 GW

Katarzyna Fryc
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Data: 1 kwi 2008, o 22:14
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 220

Zobacz cały wątek

Cytat: Nie ma już lotniska w Lędziechowie pod Lęborkiem. Asfalt z pasa startowego został zdarty i wykorzystany na remonty... dróg lokalnych. Wkrótce na miejscu lotniska stanąć ma ferma wiatraków
Lotnisko w Lędziechowie (znane czasem pod nazwą Łebień) leżało ok. 15 km na północ od Lęborka. Taki sam dystans dzielił to miejsce od Łeby. Już podczas II wojny światowej startowały stąd niemieckie samoloty. Na przełomie lat 60. i 70. wojsko zbudowało tu normalny pas startowy - z nawierzchnią asfaltową. Miał długość 2200 m, szerokość 40 m. Tyle wystarczyło, by mogły z niego korzystać wojskowe odrzutowce.

- W 2003 r., kiedy ze służby w Marynarce Wojennej wycofano odrzutowe samoloty TS-11 Iskra i Mig-21, zrezygnowano z eksploatacji lotniska i przekazano je do Agencji Mienia Wojskowego - wspomina kapitan Czesław Cichy, oficer prasowy Brygady Lotnictwa MW.
Od agencji obiekt przejęła gmina Wicko, na której terenie leżało lotnisko. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego, przyjęty przez sejmik wojewódzki w 2002 r., przewidywał, że docelowo w tym miejscu będzie lokalne lotnisko cywilne.

Samorządowcy z Wicka podjęli jednak inną decyzję i zaplanowali, że zamiast lotniska będzie tam ferma elektrowni wiatrowych (sprzyja temu korzystne, pod względem siły wiatru, położenie terenu). W takim przypadku pas startowy samorządowcom z Wicka nie był już do niczego potrzebny, więc zdecydowali, by go zlikwidować. Przez parę lat asfalt był sukcesywnie zdzierany i - jako tzw. destrukt bitumiczny - wykorzystywany do naprawy dróg gminnych i powiatowych.

Takim działaniem oburzone jest środowisko lotnicze. - To przykład krótkowzroczności i niedojrzałości władz gminnych - uważa Krzysztof Krawcewicz, pilot i redaktor naczelny "Przeglądu Lotniczego". - Polskie Wybrzeże jest trudno dostępne dla turystów, ale także dla inwestorów. Lotnisko byłoby kurą znoszącą złote jaja dla regionu. Ale nie będzie, bo ją zarżnięto.

- Prywatnych samolotów na Pomorzu przybywa z każdym miesiącem - komentuje Joanna Jakubowska, dyrektor Aeroklubu Gdańskiego. - W sezonie na pewno byłoby to odwiedzane przez lotników miejsce, nawet gdyby na razie nie było tam większych inwestycji. Szkoda, że lotnisko zostało zlikwidowane.

Przedstawiciele gminy Wicko są jednak przekonani, że podjęli słuszną decyzję. Udało im się już znaleźć inwestora, który kupił od gminy teren i już wkrótce ma rozpocząć budowę fermy wiatraków. Dzięki temu gmina będzie zarabiać m.in. na podatku od nieruchomości.

Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa pomorskiego: - Obecnie na terenie województwa mamy wybranych siedem lokalizacji, na których chcemy oprzeć naszą pomorską sieć lotnisk i lądowisk. Te miejsca to: Gdańsk, Gdynia Oksywie, Pruszcz Gdański, Borsk, Korne, Słupsk Krępa i Jastarnia. Lotniska w Lędziechowie z oczywistych względów nie bierzemy już pod uwagę. Ale jeśli chodzi o pozostałe wymienione lokalizacje, na pewno będziemy sprzeciwiać się, gdyby ktoś chciał dążyć do ich likwidacji.
Mikołaj Chrzan

Data: 2008-12-06, 23:45
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 253

Zobacz cały wątek

Energia popłynie z wiatraków

Mariusz Junik 2008-10-17 22:38:21, aktualizacja: 2008-10-17 22:38:21

Wiatraki wyrosną jak grzyby po deszczu. Zielona energia zasili budżety rolników i gmin.

Podczas gdy w Międzylesiu i Bystrzycy Kłodzkiej ludzie protestują przeciwko budowie wiatraków, to w regionie jeleniogórskim chcą je stawiać jak najszybciej. Radni ze Starej Kamienicy zmienią plan zagospodarowania, aby można było postawić nawet 30 wiatraków. Ich budowę chce rozpocząć hiszpańska spółka Gamesa i wyłożyć na ten cel 35 mln zł.

- Do tej pory gmina stawiała jedynie na agroturystykę - mówi wójt Starej Kamienicy Wojciech Poczynek. To jednak nie przynosi dużych pieniędzy - przyznaje. Dlatego już zaciera ręce z nadzieją na spore pieniądze, które mogą wpłynąć do kasy gminy, kiedy wiatraki zaczną produkować prąd.
Dzięki inwestycji budżet tej jednej z najbiedniejszych gmin na Dolnym Śląsku może się wzbogacać nawet o jeden do dwóch milionów złotych rocznie z podatku od nieruchomości. Zarobi na tym nie tylko gmina, ale także jej mieszkańcy.

Jednym z nich jest Artur Jędrzejewski z Wojcieszyc. Jest zadowolony, bowiem inwestor chciałby wydzierżawić od niego 30 arów. Mają tam stanąć trzy wiatraki. Za każdy Hiszpanie zapłacą mu po 1000 zł miesięcznie. Tak zarobią wszyscy rolnicy, na których polach staną konstrukcje.
- Na razie postawili na naszej ziemi jeden 20-metrowy maszt i badają siłę wiatru - mówi Mirosław Kaszkur, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Starej Kamienicy.
Na maszcie są trzy małe wiatraczki, które kręcą się i co 10 sekund przesyłają dane o sile wiatru do centrum obliczeniowego pod Koszalinem.

- Pomiary będziemy robić do wiosny. Jeśli okaże się, że siła wiatru jest odpowiednio duża, to czym prędzej ruszamy z inwestycją - zapewnia Janusz Ulfik, menedżer projektu.
Inwestorzy zapukali również do gabinetów burmistrzów Lubomierza i Gryfowa. Na tamtejszych rozległych łąkach również chcieliby ustawić maszty. Pierwszy inwestor zamierza postawić 37 wiatraków na terenie gminy Lubomierz. Firma wystąpiła już z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy.

- Na razie projekt jest na etapie urzędowych procedur, które są czasochłonne. Budowa wiatraków może ruszyć w przyszłym roku - mówi inż. Gustaw Brzyszcz, przedstawiciel inwestora.
Maszty będą wysokie na 105 metrów. Miejsce, w którym staną, utrzymywane jest w tajemnicy. Okazuje się bowiem, że aż trzy firmy zainteresowane są budową na tym terenie elektrowni wiatrowych. Po Pomorzu Dolny Śląsk jest drugim regionem, gdzie są bardzo dogodne warunki meteorologiczne dla elektrowni wiatrowych. Tu bowiem wieją często górskie, silne wiatry.

Jak mówi profesor Jerzy Zwoździak z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, budowa coraz większej liczby elektrowni wiatrowych ma dobre i złe strony.
- Wcześniej każda gmina musi rozważyć, czy aspekty ekonomiczne są ważniejsze od przyrodniczych - zauważa prof. Zwoździak. - Zmian w krajobrazie już się nie cofnie - ostrzega profesor.

Więcej i więcej
Zgodnie z unijnymi dyrektywami udział energii odnawialnej (wiatrowej, wodnej, termalnej itp.) w bilansie energetycznym kraju musi się z roku na rok zwiększać. W tym roku ma to być 7 procent, jednak już w 2010 - 10,4 procent, a w 2017 - 12,9 procent. Zakłady energetyczne chętnie kupują zieloną energię i będą to robić nadal, bowiem w Polsce wciąż jest jej niewiele.
Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, na koniec czerwca łączna moc zainstalowana w 188 polskich elektrowniach wiatrowych wynosi 350 MW. W pierwszym półroczu 2008 r. URE wydał wytwórcom energii wiatrowej 540 świadectw pochodzenia na łączną ilość 373 578 MWh energii elektrycznej. W Polsce najwięcej elektrowni wiatrowych jest na Pomorzu.

Współpraca: PEKA

POLSKA GAzeta Wrocławska
Data: sobota, 18 października 2008, 00:09
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 489
Wyświetleń 22312

Zobacz cały wątek

dotacje od UE jeśli takowe przysługują do elektrowni wiatrowych to trafią do inwestora nie zaś do właściciela gruntu (za dzirżawę terenu pod elektrownie wiatrową mozna otrzymać do 10000euro rocznie za ok. 10arów) z tym, że elektrownia wiatrowa nie wiąże się z samymi korzyściami, gdyż generuje ona podczas pracy hałas, który jest bardzo trudny do zniesienia także mimo ekologicznego źrodła energii mozna sobie przysposobic wielu wrogów- mieszkańców okolicznych terenów, którym to zapewnimy nowe atrakcje szczególnie uciążliwe nocą
Data: Sro Sie 29 19:13 GMT 2007
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 23
Wyświetleń 7469

Zobacz cały wątek

Właśnie przeczytałem artykuł
I jestem wielce zdziwiony, że grupa uczonych jest na tyle prymitywna, że chce podtrzymywać to co przestarzałe.
Według mnie paliwem przyszłości jest wodór. Trzeba iść w tę stronę, a nie skupiać się na paliwie, które za 20-30 lat może wyjść z użycia.
Lepiej zbudować konsorcjum, które rozpatrzy 4 problemy:
- magazynowanie wodoru
- sprawne jego spalanie
- wymianę silników beznynowych na wodorowe (tam gdzie tylko się to da)
- budowę fabryki silników w Polsce

Mając tani prąd (nie tylko z elektrowni jądrowej, ale i z elektrowni wiatrowych) można budować małe generatory wodoru w dowolnych miejscach. Odpada wtedy problem transportu paliwa po kraju. Koniec z cysternami jeżdżącymi w te i z powrotem.
Data: 16 Lip 2006, Nie, 15:03
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 28
Wyświetleń 11662

Zobacz cały wątek

Dodałabym jeszcze, że owe sekcje zakrzywiające tor ruchu mają wdzięczną nazwę bumperów. Największy synchrotron na świecie znajduje się w Grenoble, ma obwód 900 m.

Na posiedzeniu Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa
przy współudziale Parlamentarzystów RP
odbytego w dniu 06 grudnia 2006 roku
w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie
i nie tylko wtedy przedstawiono wniosek o budowę synchrotronu w Polsce, aczkolwiek sprawa na razie stoi w miejscu.

Hmm skąd Neronie te informacje dalsze dot. elektrowni wiatrowych?
Data: Pon Kwi 16, 2007 1:27 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 39
Wyświetleń 5605